روش گذاشتن سوند ادراری

Image Description

روش گذاشتن سوند ادراری

 

 
                                                                                                    

 

گذاشتن سوند فولی

 کاتتر یک اصطلاح عمومی برای یک لوله است که به بدن وارد می شود. کاتتر ادراری یک لوله ای است که به مثانه وارد می شود تا ادرار را تخلیه کند.

انواع مختلفی از کاتترهای ادراری وجود دارد که برای شرایط مختلف استفاده می شوند و کاتتر مناسب برای یک نفر لزوماً کاتتر مناسب برای فرد دیگری نیست. شرایط الزم برای کاتتر اغلب انتخاب نوع کاتتر را برای بیمار ضروری می سازد

 

انواع کاتتر

کاتتر مستقیم:
این نوع کاتتر لوله الاستیک مانند است که به داخل مجرای ادرار وارد می شود و سپس به مثانه منتقل می شود و ادرار تخلیه می شود و سپس خارج می شود. آنها برای مدت زمان طولانی در مثانه نیستند. کاتتر مستقیم فقط یکبار استفاده می شود اما برای برخی از بیماران که باید در طول روز در خانه از یک کاتتر مستقیم استفاده کنند ممکن است آنها را استریل و مجدداً استفاده کنند.

 

                                                                               

 

سوند نلاتون

 

کاتتر سوپراپوبیک:
این نوع کاتتر به داخل مجرای ادرار وارد نمی شود آن از طریق یک شکاف شکمی کوچک به طور مستقیم در مثانه قرار می گیرد. این نوع کاتتر به طور معمول پس از جراحی که جریان طبیعی ادرار متوقف می شود مانند جراحی پروستات استفاده می شود و اغلب برای روزها تا هفته ها و یا حتی به طور دائمی ادامه می یابد.

 
                                                                                    

کاتتر سوپراپوبیک

 

کاتتر کاندوم:

این نوع کاتتر داخل نمی شود بلکه بر روی آلت تناسلی قرار داده می شود بسیار شبیه به یک کاندوم خواهد بود برای جمع آوری ادرار در کیسه متصل شده است. این نوع کاتتر تنها در مردان استفاده می شود و در طول روز برای جمع آوری ادرار استفاده می شود.

 

کاتترفولی:

یک کاتتر فولی که به عنوان یک کاتتر ماندگار نیز شناخته می شود کاتتر است که برای مدت زمان طولانی در محل قرار دارد. کاتتر به کیسه جمع آوری شده منتقل می شود که ادرار می تواند بطور دوره ای تخلیه شود. نکته کاتتر به داخل مجرای ادرار و به داخل مثانه وارد می شود جایی که یک بادکنک کوچک برای نگهداشتن آن در جای مناسب با آب پر می شود.

 

اندیکاسیون (موارد استفاده) گذاشتن سوند فولی:

1.برای تخلیه مثانه قبل، در طی یا بعد از جراحی.

2.برای تحقیقات.

3.برای رفع احتباس ادرار.

4.برای اندازه گیری دقیق خروجی ادرار.

5.برای از بین بردن بی اختیاری ادرار، زمانی که هیچ روش دیگر عملی نیست.

 

خطرات کاتتر ادراری

خطر اولیه یک کاتتریزاسیون کوتاه مدت یک عفونت مجاری ادراری است. علاوه بر این، یورترا، لوله ای که ادرار را از مثانه حمل می کند می تواند تحریک شود. پوست اطراف محل ورود نیز می تواند مجروح شود و باید به طور منظم برای بررسی علائم جراحت بازبینی شود.

در موارد نادر، عفونت مجاری ادراری می تواند به اروسپسیس منجر شود یک عفونت سیستمیک که می تواند بسیار جدی باشد.

 

تهیه محیط و تجهیزات

اطمینان حاصل کنید که حریم خصوصی بیمار در تمام مراحل حفظ می شود و آنها را گرم نگه می دارد. اطمینان حاصل کنید که نور مناسب برای انجام این روش وجود دارد.

 

تجهیزات زیر را آماده کنید:

دستکش های استریل کاتتر در اندازه مناسب

روان کننده استریل و یا سرنگ ژل گزیلوکائین

آب استریل برای باد کردن بالن (نمک نرمال می تواند بلور را متخلخل کند و باعث تخریب آن و خطر از دست رفتن کاتتر شود)

سرنگ ml5 شیشه ی نمونه نمک استریل

نوار برای ایمن کردن کاتتر به پا کیسه درناژ

 

 روش قرار دادن کاتتر ادراری

یک کاتتر برای جلوگیری از عفونت با استفاده از روش استریل و روان کننده استریل وارد می شود. اکثر کاتترها به داخل مجرای ادرار وارد می شوند سپس به آرامی از طریق مجرای ادرار به مثانه رانده می شوند.

 

گذاشتن کاتتر برای کودک دختر

بهداشت دست را انجام دهیداطفال را در موقعیت خوابیدن قرار دهید و زانوها را خم کنید و باسن ها را خم کنید.

در صورتی که آلودگی مشهود باشد ابتدا ناحیه تناسلی را با صابون و آب تمیز کنید. بهداشت دست را انجام دهید.

بسته پانسمان را باز کنید (زمینه آسپتیک)و تجهیزات مورد نیاز را با استفاده از روش آسپتیک آماده کنید.

نمک استریل را روی سینی قرار دهید.

شستن دست ها را انجام دهید و دستکش های استریل دست کنید با پارچه استریل محل را بپوشانید.

لبیا را با یک دست جدا کنید و مجرای ادرار باز کنید. در نوزادان مجرای ادراری بلافاصله بالاتر از حاشیه های هایمن است. سواب را از بالای مجرا به طرف رکتوم حرکت دهید. بعد از هر مرحله تمیز کردن سواپ را به کیسه زباله بیندازید.اگر یک کاتتر Fr6 استفاده شود کابل کاتتر را بردارید.کاتتر را به روان کننده بمالید.

کاتتر را به داخل سوراخهای مجرا وارد کنید تا زاویه تقریبی 30 درجه تا زمانی که ادرار شروع به جریان کند. بادکنک را به آرامی با استفاده از آب استریل به میزان توصیه شده در کاتتر پر کنید. بررسی کنید که کودک احساس درد نمی کند اگر درد وجود دارد می تواند نشان دهد کاتتر در مثانه نیست. آب داخل کاتتر را خالی کنید و کاتتر را به داخل مثانه وارد کنید. همیشه قبل از بالارفتن بالن ادرار جریان می یابد.

 گذاشتن کاتتر برای کودک مذکر

بهداشت دست را انجام دهید.

کودک را در موقعیت مناسب بگذارید.در صورتی که آلودگی مشهود باشد ابتدا ناحیه تناسلی را با صابون و آب تمیز کنید. بهداشت دست را انجام دهید.بسته کاتتر را باز کنید (زمینه آسپتیک)و تجهیزات مورد نیاز را با استفاده از روش آسپتیک آماده کنید.

نمک استریل را روی سینی قرار دهید.شستن دست ها را انجام دهید و دستکش های استریل بپوشید.آلت تناسلی را بلند کنید و پوست الت را عقب بکشید اگر ختنه نشده است با زور پوست را عقب نزنید.

با استفاده از دست دیگر، سوراخهای مجرا را با سواپ تمیز کنید. از یک حرکت دایره ای از شکاف مجرای ادراری به پایه آلت استفاده کنید. سواب را در کیسه های زباله بیندازید.

برای پسران مسن تر از 3 سال، ژل Xylocaine را به داخل مجرای ادرار وارد کنید. و 2 - 3 دقیقه صبر کنید تا زمان الزام برای عملکرد ژل فراهم شود.

اگر از کاتتر FR6، استفاده می کنید آلت تناسلی مرد را با کشش اندکی بالا و عمود بر بدن کودک نگه دارید. کاتتر را وارد کنید. هنگامی که به اولین اسفنکتر (در سطح ماهیچه های کف لگن)رسیدید به آرامی آلت تناسلی را به سمت انگشتان پا منتقل کنید به آرامی و مکرر فشار دهید. در صورت احساس مقاومت، راهبردهای زیر باید مورد توجه قرار گیرند:

کاتتر را خارج کرده و از یک روان کننده لوله دوم استفاده کنید

افزایش کشش روی آلت تناسلی و فشار دادن ملایم بر روی کاتتراز کودک بخواهید تا نفس عمیق بکشداز کودک بخواهید که سرفه کند. کاتتر را به آرامی بچرخانید.

اگر قادر به عبور دادن کاتتر نیستید به دنبال کمک از تیم درمان پزشکی و یا اورولوژی باشید. از نیرو استفاده نکنید زیرا ممکن است به مجاری ادرار آسیب برسانید.

کاتتر را به آرامی به داخل مجرای ادرار وارد کنید تا به مثانه برسد. همیشه قبل از بالارفتن ادرار جریان دارد.

بادکنک را به آرامی با استفاده از آب استریل به میزان توصیه شده روی کاتترپر نمایید. بررسی کنید که کودک احساس درد نمی کند اگر درد وجود دارد می تواند نشان دهد کاتتر در مثانه نیست. بطری را خالی کنید و کاتتر را به داخل مثانه وارد کنید.

لطفا توجه داشته باشید:

استفاده از کاتتر بالون دار در نوزادان تنها باید با مشاوره با مسئولین تیم پزشکی باشد کمی کاتتر را تا زمانی که مقاومت احساس می شود بیرون بکشید دستکش را بردارید.

کاتتر را به ران با هر وسیله یا نوار محافظ کاتتر ببندید.بهداشت دست را انجام دهید.

 

 
                                                                                    

 

 

  • درباره نویسنده

دکتر محمد رضا ضیغمی
دکتر محمد رضا ضیغمی

اینجانب فوق تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری هستم.
در این پورتال سعی بر آن دارم که برترین مطالب مرتبط با تخصص خود را جهت استفاده شما کاربران عزیز به صورت مقاله های آموزشی و صحبت های خودم به صورت فایل صوتی و کلیپ های آموزشی از صحبت های خودم قرار دهم.
صحبت کردن درباره بیماری‌های دستگاه تناسلی مردان و زنان در جامعه ما به‌ علت حجب و حیای فرهنگی حاکم آسان نیست، اما از طرفی نمی‌توان بیماری‌های مهم این ناحیه بدن را که هر‌گونه اختلال در آن اثر مهمی در کیفیت زندگی هر فرد می‌گذارد و ممکن است به ناباروری، نازائی و یا حتی مرگ منتهی شود، نادیده بگیریم.
در این وب سایت تلاش شده است تا بروز ترین مطالب در حوزه اورولوژی توسط اینجانب گردآوری شده و در معرض مطالعه شما کاربران گرامی قرار گیرد .
امید است این مطالب مفید واقع شوند.

تبلیغات

جدیدترین مقالات

جدیدترین فایل های صوتی

جدیدترین ویدئوها


دکتر محمد رضا ضیغمی
دکتر محمد رضا ضیغمی

فــوق تــخــصـــص جــــراحی کـلـیـــه،
مجاری ادراری تناسلی و ناباروری
بورد تخصصی اورولوژی، بورد اروپا EUREP
جراحی بسته سنگــهای کلیـه با روش پیشرفته

لینک های مفید

ارتباط با ما

آدرس: بندرعباس، نرسیده به چهارراه مرادی، کوچه پشت داروخانه دکتر امیرزاده، ساختمان پزشکان شریف، طبقه سوم، واحد 7
تلفن: 07632211120
همراه: 09361969395
ساعت ویزیت شنبه تا چهارشنبه از 5 عصر تا 9 شب

ورود به صفحه تلگرام

آمار بازدید