جراحی برداشتن مثانه

Image Description

جراحی برداشتن مثانه

در پالایش جامعه سرطانی آمریکا در سال 2011 .70000 نفر با تشخیص سرطان مثانه وجود داشت که تقریبا 25 درصد آن ها احتیاج داشتن مثانه شان جهت کنترل سرطان برداشته شود.

سرطان مثانه معمولا سه برابر بیشتر در مردان بین سنین 50 تا 70 سال اتفاق می افتد.

برداشتن مثانه (Radical cystectomy) چیست؟

من چه انتظاری باید از این عمل داشته باشم؟

چه اتفاق هایی قبل از عمل باز می افتد؟

چه اتفاق هایی بعد از عمل باز میافتد؟

چه وقت دوباره به دکتر مراجعه کنم؟

آیا فعالیت بدنی من بعد از جراحی محدود میشود؟

آیا بعد از جراحی باید یک رژیم خاص داشته باشم؟

عفونت مجرای ادراری چیست؟

انواع انحرافات مجرای ادراری چیست؟

سوالاتی که باید جوابشان را بدانیم.

چه چیزهایی با خواندن این متن یاد میگیریم؟

شما و دکترتان در مورد مراحل جراحی برداشتن مثانه که راهی برای کنترل سرطان مثانه است صحبت میکنید.

در اینجا چه چیز هایی یاد میگیریم!!!

1.شرح مراحل جراحی

2.چه کارهایی برای آماده شدن جهت عمل جراحی باید انجام بدهید.

3.بعد از عمل جراحی چگونه مواظب خودمان باشیم؟

عملکرد اصلی مثانه

سیستم ادراری که شامل مثانه و میزراه و میزنای و کلیه ها است کمک میکند سیستم شیمیایی بدن پایدار بماندکه شامل ذخیره کردن و زدودن مایعات است.

مثانه شامل یک حفره ماهیچه ای در سطح تحتانی شکم می باشد که به عنوان مخزن جمع آوری کننده ادرار کار میکند.

دولوله باریک به نام میزنای ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل میکنند و ادرار از لوله دیگری بنام میزراه از مثانه خارج میشود و منجر به ادرار کردن می گردد.

برداشتن مثانه چگونه صورت میگیرد؟

سرطان مثانه به سایر نواحی بدن انتشار پیدا میکند بنابراین طی این عمل جراحی مثانه به همراه ارگان های اطراف آن برداشته میشود.

بعد از مثانه برداری چه روی می دهد؟

در مردان:

 پروستات وویزیکول سمینال و ندول های لنفاوی اطراف آن ها برداشته میشوند وبنابراین نمیتوانند بعد ازعمل جراحی حالت نعوظ را انجام دهنداگر چه توانایی ارگاسم را دارند اما موثر نیست.

در بعضی مردان توانایی کنترل عصبی نعوظ وجود دارد.معمولا بعد از یک سال این توانایی بازمیگرد و باید درمورد روش های توانمند سازی با پزشک جراح صحبت شود.

در خانم ها:

 تخمدان ها و لوله های فالوپ و رحم و دهانه رحم وقسمتی از واژن و وندول های لنفاوی  اطراف آن ها برداشته میشود. خانم هایی که دهانه رحم وقسمتی از واژن آنها برداشته میشود ممکن است آمیزش جنسی آن ها در اولین ماه های بعد از عمل دچار سختی شود.بعد از چند ماه با ریلکس شدن و بلند شدن واژن آمیزش جنسی امکان پذیر میشود.

شخصی سازی درمان هر بیمار

بعضی بیماران با یک بار عمل جراحی بهترین پاسخ به درمی دهند.امروزه بعضی از جراحی ها به وسیله ی ربات های جراح انجام می گیرند.

در این عمل جراحی یک شکاف ایجاد میشود از ناف تا استخوان پوبیس.در لاپراسکوسپی (پهلوبینی، نوعی تکنیک جراحی)شکاف کوچک در شکم ایجاد میشود و یک شکاف کوچک جهت خارج کردن مثانه وندول های لنفی و شکاف دیگری برای انحرافات دستگاه ادراری ایجاد میشود.

برتری لاپراسکوپی در این است که خونریزی کاهش پیدا میکند .عملکرد روده سریع تر بازمیگردد. مدت زمان بستری کاهش می یابد و فعالیت های فرد سریع تر به حالت عادی باز میگردد.  http://www.miklosandmoore.com/files/2016/08/5b_DissectionBladder.jpg
قبل از عمل

 در روز عمل در بیمارستان بستری خواهید شد تیم بیهوشی بخش در مورد جراحی شما با شما صحبت میکند و اگرمایل باشید به طریق اپیدورال بیهوش   می گردید که روش خوبی برای کنترول درد بعد از عمل می باشد تکمیل این    عمل8 -4 ساعت طول می کشد اقامت در بیمارستان حداقل 6 تا 8 روز است. در روز جراحی، خانواده شما می تواند در منطقه انتظار جراحی در طبقه اول بیمارستان صبر کند. پس از پایان عملیات، جراح با خانواده شما در آنجا تماس می گیرد.

بخشی از روده شما برای ایجاد انحراف ادرار استفاده می شود. مهم است که کل روده قبل از عمل جراحی پاک شود و قبل از ورود به بیمارستان، دستگاه گوارش خود را آماده کنید. جراح شما دستورالعمل های ویژه ای برای آماده سازی روده می دهد.

 

 پس از عمل

پس از عمل، شما را به اتاق بازیابی منتقل می کنند تا بیدار شوید و پایدار بمانید. هر گونه درد یا ناراحتی با داروها کاهش می یابد. بسیاری از بیماران دارای بیهوشی اپیدورال هستند، در حالی که بعضی دیگر درصورت نیاز مواد مخدر دریافت می کنند. بعضی از بیماران باید در بخش مراقبت های ویژه (ICU) باقی بمانند، در حالی که اکثر آنها به یک اتاق بیمارستانی منتقل می شوند.

بسته به نوع عمل جراحی، ممکن است یک لوله را درون بینی می گذارند تا معده را آزاد کند. هنگامی که روده شما شروع به بهبود می کند، می توانید خوردن مایعات را شروع کنید. در عین حال، از مایعات داخل وریدی نیز تغذیه می شوید. نوشیدن و خوردن بیش از حد به زودی بعد از عمل ممکن است منجر به حالت تهوع یا استفراغ شود. چندین روز پس از جراحی نباید حرکت روده ای داشته باشید تا بتواند احیا شود.

مهم است که روز پس از عمل جراحی  راه رفتن را آغاز کنید. این کار باعث جلوگیری از عوارض جدی مثل پنومونی(عفونت ریوی) و لخته شدن خون در پاها می شود. پرستاران و فیزیوتراپیست ها به شما در صورت نیاز کمک خواهند کرد.

هنگامی که شما به خانه برمی گردید، برای اکثر بیماران برای کاهش درد وجلوگیری از یبوست دارو تجویز می شود، برخی از بیماران ممکن است از آنتی بیوتیک ها استفاده کنند.

چه وقت اولین مراجعه به پزشک را انجام خواهیم داد؟

از دکتر خود بپرسید تا وقت خود را برای بررسی پس از عمل تعیین کنید. اولین ملاقات دکتر شما بعد از عمل جراحی شما معمولا 2 تا 3 هفته پس از ترک بیمارستان می شود.

حتی پس از جراحی، شما باید به صورت منظم در کلینیک دیده شوید تا مطمئن شوید که سرطان بازنگشته است و یا ترتیب درمان های بیشتر نشده است. اطمینان حاصل کنید که شما هر یک از پیگیری ها را از دست ندهید.

با این حال، اگر قبل از قرار ملاقات هر یک از موارد زیر را تجربه کنید، لطفا در هر زمان با جراح خود تماس بگیرید. بعد از ساعت شما می توانید با یک پزشک تماس بگیرید. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد که به نزدیکترین اتاق اورژانسی هدایت شوید.

  • هرگونه درد یا تورم در پاها، درد قفسه سینه ناگهانی یا ضعف نفس را که می بینید
  • گسترش قرمزی، حساسیت، گرما
  • تجربه تب
  • تهوع یا استفراغ شدید
  • اگر کاتترها کاملا وصل شوند
  • ویا این که شما سؤال یا نگرانی های دیگری دارید

آیا فعالیت جسمی من پس از جراحی محدود خواهد شد؟

هنگامی که در دوره بهبودی عمل هستید پیاده روی هر روز مهم است و روند بهبودی را تسریع میکند، افسردگی را کاهش می دهد و تن ماهیچه را افزایش می دهد. تقریبا 6 هفته طول می کشد تا جراحی به طور کامل بهبود یابد. لطفا در طول این مدت هر گونه عملیات سنگین، تمرینات سنگین و یا بالا رفتن از پله ها را انجام ندهید. اگر شما احساس خوبی داشته باشید و هیچ دارویی بجز داروهای تجویزی را مصرف نکنید، ممکن است 3 تا 4 هفته بعد از جراحی با ماشین رانندگی کنید.

آیا بعد از عمل جراحی رژیم خاصی خواهیم داشت؟

توصیه های رژیم غذایی مخصوص در زمان ترخیص داده می شود. اکثر بیماران قادر خواهند بود رژیم منظم در زمان ترخیص مصرف کنند. با این وجود، پس از این نوع جراحی، روده ها عادی می شوند، بنابراین ما خوردن غذاهای کوچکتر و مکرر و نوشیدن مقدار زیادی مایعات تا زمانی که مراجعه اولیه شما آغاز می شود توصیه می کنیم.

انحراف ادرار چیست؟

انحراف ادرار زمانی لازم است که مثانه برداشته شود تا جریان ادرار را از بین ببرد.

چه روش هایی برای انحراف ادراری وجود دارد؟

هنگامی که مثانه از حالب و میزراه(مجرای ادرار) جدا شده است، لازم است راه دیگری برای جمع آوری و تخلیه ادرار فراهم شود. گزینه های مختلف وجود دارد و بستگی به سلامت کلی بیمار، میزان سرطان، انگیزه فرد و مشارکت فعال در مراقبت از خود دارد.

در بیماران بخشی از روده ها برای ایجاد یک مثانه جدید استفاده می شود.حالب ها به یک انتهای مثانه جدید منتقل می شوند و انتهای دیگر به بخش باقی مانده ی مجرای ادرار متصل می شود. مثانه جدید طوری ساخته شده است که آن را به یک مخزن برای ذخیره ادرار و کنترل جریان ادرار تبدیل می کند.وبیمارممکن است خیلی مشابه حالت قبل ادرار کند.

بیماران با مثانه جدید متوجه خواهند شد که نمیتوانند ادرارشان را نگه دارند که البته این موقتی خواهد بود.لطفا بعد از عمل جراحی برای مدتی پد های بی اختیاری را خریداری کنید.بعد از چند ماه میتوانید ادرارتان را کنترل کنید.

با این حال، در زمان عمل جراحی، اگر مجرای ادرار شما درگیر سرطان باشد، باید از بین برود و برخی از بیماران ممکن است از ایجاد یک انحراف ادرار استفاده کنند، در حالیکه یک قسمت از مثانه جدید به طرف شکم برداشته می شود بدون داشتن یک کیسه خارجی ، یک استوما(مجرای کاذب) ایجاد می شود. یک کاتتر کوچک سپس از طریق استوما(مجرای کاذب) عبور می کند تا ادرار را تخلیه کند و مثانه جدید را 4 تا 6 بار در روز خالی کند.

برخی از بیماران با ایجاد یک کانال ساده(ileal) بهتر عمل می کنند. این کانال با استفاده از بخش کوچکی از روده بین دهانه تا استومای متصل به سمت شکم ایجاد می شود. این عمل به عنوان یک قیف برای تخلیه ادرار از کلیه ها به یک کیسه ی لوازم جانبی متصل به پوست بیمار است. ازمعایب این روش نیاز به یک کیسه استومی است اما عملیات کوتاه تر و ساده تر با کمترین احتمال عوارض پس از عمل می باشد.

برای دفع ادرار چه اتفاقی می افتد؟

از آنجاکه انحراف ادراری از روده ساخته شده است، حضور مخاط در ادرار پس از این عمل طبیعی است. این مخاط در طی یک دوره زمانی کاهش می یابد.  این امر برای مثانه جدید بسیار مهم است. بلافاصله بعد از جراحی، برای جلوگیری از اتصال کاتترها، مهم است که آنها به طور منظم با آب استریل شسته شوند. به شما آموزش داده می شود که چگونه این کاتتر ها را آبیاری کنید.

استفاده از کاتترها ممکن است  2 تا 4 هفته به طول بکشد تا زمان کافی برای بهبود فراهم شود. جراح به شما اطلاع خواهد داد چه موقع آنها برداشته شوند. 

چه نوع پشتیبانی و کمک می توانم انتظار داشته باشم؟

 قبل از ترخیص پزشک از عملکرد صحیح سیستم اطمینان حاصل می کند در بیمارستان به شما دستورالعمل هایی برای مراقبت از کاتترو نحوه تخلیه ادرار آموزش داده می شود. برای بسیاری از بیماران پرستاران متخصص روزانه برای بازدید اعزام می شوند تا به شما در مراقبت و تخلیه کمک کنند.

سيستکتومی راديکال و انحراف ادراری می توانند يک شرایط سخت عاطفی را تجربه کنن. برای کمک به بیماران با این تاثیر یک کارمند اجتماعی بخشی از تیم برای مراقبت از بیماران در حالی که در بیمارستان است در دسترس است. بیماران یا خانواده هایشان می توانند یک کارمند اجتماعی را برای کمک به حمایت عاطفی در طول این دشوار درخواست کنند. پس از ترخیص، کارمند اجتماعی می تواند نام ها و تعداد گروه های حمایت کننده را ارائه دهد.

سوالاتی که باید از دکتر خود بپرسید

این سؤالات ممکن است هنگام صحبت با پزشک خود در مورد سرطان مثانه و روش جراحی رادیکال سیستکتومی مفید باشد:

آیا بعد از عمل نیاز به درمان بیشتری خواهم داشت؟

خطرات جراحی شامل چه چیزهایی میشود؟

آیا جراحی عوارض جانبی دارد؟

این نکات ممکن است به شما در رفع اطلاعاتی که شما و دکتر شما در مورد بازدید شما میپردازد کمک کند.
  • درباره نویسنده

دکتر محمد رضا ضیغمی
دکتر محمد رضا ضیغمی

اینجانب فوق تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری هستم.
در این پورتال سعی بر آن دارم که برترین مطالب مرتبط با تخصص خود را جهت استفاده شما کاربران عزیز به صورت مقاله های آموزشی و صحبت های خودم به صورت فایل صوتی و کلیپ های آموزشی از صحبت های خودم قرار دهم.
صحبت کردن درباره بیماری‌های دستگاه تناسلی مردان و زنان در جامعه ما به‌ علت حجب و حیای فرهنگی حاکم آسان نیست، اما از طرفی نمی‌توان بیماری‌های مهم این ناحیه بدن را که هر‌گونه اختلال در آن اثر مهمی در کیفیت زندگی هر فرد می‌گذارد و ممکن است به ناباروری، نازائی و یا حتی مرگ منتهی شود، نادیده بگیریم.
در این وب سایت تلاش شده است تا بروز ترین مطالب در حوزه اورولوژی توسط اینجانب گردآوری شده و در معرض مطالعه شما کاربران گرامی قرار گیرد .
امید است این مطالب مفید واقع شوند.

تبلیغات

جدیدترین مقالات

جدیدترین فایل های صوتی

جدیدترین ویدئوها


دکتر محمد رضا ضیغمی
دکتر محمد رضا ضیغمی

فــوق تــخــصـــص جــــراحی کـلـیـــه،
مجاری ادراری تناسلی و ناباروری

عضو هیات علمی دانشگاه ؛ استادیار علوم پزشکی 


بورد تخصصی اورولوژی، بورد اروپا EUREP
جراحی بسته سنگــهای کلیـه با روش پیشرفته

لاپاروسکوپی پیشرفته

 

لینک های مفید

ارتباط با ما

آدرس: بندرعباس، نرسیده به چهارراه مرادی، کوچه پشت داروخانه دکتر امیرزاده، ساختمان پزشکان شریف، طبقه سوم، واحد ۷
تلفن: ۰۷۶۳۲۲۱۱۱۲۰       -       ۰۷۶۳۲۲۴۵۹۷۵

       
همراه   ۰۹۰۲۲۶۱۶۰۰۷   -     ۰۹۳۳۴۴۴۹۷۳۰
ویزیت تصویری و آنلاین با هماهنگی با شماره فوق میسر است.

ساعت ویزیت شنبه تا چهارشنبه از ۵ عصر تا ۸ شب

ورود به صفحه تلگرام

آمار بازدید